آموزش کار با فرم ها یا Forms در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با فرم ها یا Forms در HTML با من همراه باشید.

آموزش کار با فرم ها یا Forms در HTML

در این بخش میخواهیم با فرم ها و نحوه ی ایجاد آنها در یک صفحه ی وب HTML آشنا شویم و ان اشالله در بخش های بعدی ما با تگ هایی که میتوانیم در فرم ها استفاده نماییم آشنا خواهیم شد.

Dena Yar

فرم ها یا Forms در HTML

شاید تا به الان برای یکبار هم که شده شما یک فرم را از نزدیک دیده باشید و یا فرمی را تکمیل کرده باشید، خودمونی بخواهیم یک فرم را تعریف کنیم میگوییم به مجموعه ای از چندین فیلد (متنی و..) در یک صفحه (کاغذ و..) که قرار است توسط یک شخص تکمیل شود را فرم میگویم.

که باز البته فرم ها میتونن نوع های مختلفی داشته باشند، مثلا یک فرم تماس با یک شخص، فرم ورود به یک سیستم و یا فرم ثبت نام در یک سیستم و دیگر مواردی که ممکن است تا به الان با آنها روبرو شده باشید.

خب در صفحات اینترنتی هم فرم ها وجود دارند و ما میتونیم از آنها استفاده های بسیار زیادی را داشته باشیم، بفرض مثال یک فرم برای ثبت نام کاربران در وبسایت مان یا یک فرم برای ارسال پیام و دیگر مواردی که میتوانیم در یک صفحه ی وب از فرم ها استفاده نماییم.

پس بطور کلی یک فرم برای جمع آوری اطلاعات از کاربران و همچنین ارسال این اطلاعات به پایگاه داده یک وبسایت می باشد و امروزه تقریبا در هر وبسایتی یک فرم همانند فرم ورود یا ثبت نام وجود دارد.

بطور کلی در HTML ما با استفاده از تگ <form> میتوانیم یک فرم را ایجاد نماییم، سپس در این فرم ما باید از تگ ها یا عناصر مخصوص به فرم ها استفاده نماییم که البته در ادامه و بخش های بعدی با تمامی این تگ ها آشنا خواهید شد.

شکل کلی برای استفاده از تگ <form> در HTML بصورت زیر می باشد:

برای مثال و نمونه لطفا به دستورات زیر توجه نمایید، و همچنین برای مشاهده خروجی دستورات بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید.

« امتحان کنید

اگر لطف بفرمایید و بروی دکمه امتحان کنید کلیک نمایید، شما در خروجی شکل کلی یک فرم را میتوانید مشاهده نمایید ،یک فرم ساده با ۲ دکمه و ۲ باکس متنی برای دریافت و ارسال داده ها.

Dena Yar

صفت Action فرم ها در HTML

فرم ها در صفحات وب دارای یک صفت بنام action می باشند، که وظیفه این صفت ارسال اطلاعات وارد شده توسط کاربر به سرور سایت مورد نظر می باشد، یعنی کاربر اطلاعاتش را وارد میکند و سپس با زدن دکمه ثبت این اطلاعات به سرور و بطور کلی به پایگاه داده سایت مورد نظر ارسال می شود.

برای مثال لطفا به فرم زیر توجه نمایید: (صفحه ی test.php صرفا برای نمونه و مثال می باشد)

« امتحان کنید

همانطور که مشاهده مینمایید با استفاده از صفت action در مثال بالا اطلاعات وارد شده توسط کاربر پس از کلیک بروی دکمه ثبت به یک صفحه بروی سرور بنام test.php ارسال می شوند.

صفحه ی test.php صرفا و فقط یک صفحه برای مثال و اینکه نحوه کاره صفت action را مشاهده نمایید می باشد.

Dena Yar

صفت Target در تگ <form>

اگر بخش کار با لینک ها را در دنا یار دنبال کرده باشید میدانید که ما با استفاده از صفت href میتوانیم نحوه ی باز شدن صفحه ی مقصد را مشخص نماییم.

بصورت پیش فرض Target تمامی لینک ها مقدار self_ می باشد یعنی اینکه وقتی ما بروی یک لینک کلیک مینماییم مقصد درون همان صفحه فعلی باز خواهد شد ولی به راحتی ما با استفاده از مقدار blank_ میتوانیم مقصد را درون یک تب جدید باز نماییم.

لطفا به مثال زیر توجه نمایید:

« امتحان کنید

Dena Yar

صفت Method فرم ها در HTML

اصلا صفت method چیست؟ وظیفه این صفت در فرم ها مشخص کننده نوع متد HTTP ارسالی (GET یا POST) در هنگام ارسال اطلاعات به سرور می باشد، که هر یک از نوع های بالا در ادامه با مثال مشاهده خواهید نمود.

مقدار Get در صفت method در فرم ها :

اگر ما از مقدار Get درون صفت method استفاده نماییم، در هنگام ارسال اطلاعات به سرور، اطلاعات وارد شده توسط کاربر در نوار آدرس مرورگر قابل مشاهده می باشد. (لطفا به تصویر زیر توجه نمایید)

آموزش کار با فرم ها یا Forms در HTML

از لحاظ امنیتی استفاده از این مقدار توصیه نمی شود.

حال لطفا به مثال زیر توجه نمایید و همچنین برای مشاهده خروجی بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید.

« امتحان کنید

مقدار Post در صفت method در فرم ها :

برخلاف Get در صورت استفاده از مقدار Post دیگه اطلاعات ارسالی در نوار آدرس مرورگر نمایش داده نخواهد شد و از نظر امنیتی نیز این روش برای ارسال اطلاعات پیشنهاد میشود.

لطفا به مثال زیر توجه نمایید همچنین برای مشاهده خروجی بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

چه موقع از مقادیر Get و Post باید استفاده نماییم؟

Get بصورت پیش فرض در فرم ها این مقدار قرار دارد، یعنی با کلیک بروی دکمه ارسال ، اطلاعات درون نوار آدرس مرورگر نمایش داده خواهد شد و همانطور که میدانید از لحاظ امنیتی استفاده از این مقدار پیشنهاد نمی شود.

نکاتی درباره مقدار Get در صفت Method  :

  • داده های فرم درون نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود
  • اندازه یا طول URL در این روش محدود می باشد (تقریبا تا ۳۰۰۰ کاراکتر)
  • هرگز برای داده های محرمانه از این روش استفاده نکنید
  • اگر داده هایتان حساس و محرمانه نیستند بهتر است از این روش استفاده نمایید

Post وقتی داده هایمان حساس و از نظر امنیتی مهم هستند ما باید از این روش استفاده نماییم چونکه در این روش دیگه داده های ما در نوار آدرس مرورگر نمایش داده نخواهند شد.

نکاتی درباره مقدار Post در صفت Method  :

  • اندازه یا طول URL در این روش نامحدود می باشد (بی نهایت)
  • یک فرم که دارای متد Post می باشد را نمی توان بوکمارک کرد

خب دوستان این بخش به پایان رسید، ان شاالله در بخش های بعدی ما بطور کامل با تگ های فرم در HTML آشنا خواهیم شد و همچنین در بخش های بعدی با صفات تگ های فرم نیز آشنا خواهیم شد.