آموزش کار با تگ Head در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با تگ Head در HTML با من همراه باشید.

آموزش کار با تگ Head در HTML

Dena Yar

کار با تگ Head در HTML

عنصر یا تگ <head> یک ظرف برای نگهداری متاداده ها یا metadata می باشد، که در بین تگ <html> و <body> در یک صفحه وب قرار میگیرد. متاداده ها در HTML در واقع اطلاعاتی را در مورد یک صفحه وب به مرورگرها و موتورهای جستجوگر ارائه می دهد.

در یک صفحه ی وب تگ <head> در بین تگ <html> و قبل از تگ <body> قرار می گیرد، لطفا به دستورات زیر و محل قرار گیری عنصر یا تگ <head> در یک صفحه ی وب توجه نمایید.

متاداده ها در مرورگرها نمایش داده نمی شوند مثله تگ توضیحات ، بلکه فقط یکسری اطلاعات را در مورد یک صفحه وب HTML به مرورگرها و موتورهای جستجوگر ارائه می دهند.

مثلا برای مشخص کردن عنوان یک صفحه وب، تعیین نوع کاراکترهای یک صفحه وب، اضافه کردن دستورات CSS ، اضافه کردن دستورات جاوا اسکریپت و.. ما باید از یکسری تگ های مشخص در قسمت هد یا Head یک صفحه ی وب استفاده نماییم.

از تگ هایی که میتوانیم در قسمت هد یا Head یک صفحه ی HTML استفاده نماییم موارد زیر می باشند:

نام تگ توضیح
<title> برای مشخص کردن عنوان یک صفحه ی وب (ضروری می باشد)
<style> برای اضافه کردن دستورات سی اس اس به یک صفحه ی وب
<link> برای اضافه کردن فایل های خارجی به یک صفحه ی وب
<meta> برای اضافه کردن یکسری اطلاعات در مورد یک صفحه وب برای مرورگرها و موتورهای جستجوگر
<script> برای اضافه کردن دستورات جاوا اسکریپت به یک صفحه ی وب
<base> برای مشخص کردن یک لینک پایه برای تمامی لینک های موجود در یک صفحه ی وب

Dena Yar

تگ <title> در HTML

تگ <title> یکی از مهمترین تگ های HTML و بطور کلی یکی از تگ های اصلی در یک صفحه وب می باشد که هیچوقت نباید آنرا فراموش کرد چون وجود این تگ در یک صفحه ی وب ضروری می باشد.

این تگ از تگ های مورد نیاز و ضروری در یک صفحه وب می باشد، که با استفاده از این تگ میتوانیم یک عنوان را برای صفحه وبمان در مرورگرها و موتورهای جستجوگر مشخص نماییم.

نحوه استفاده از این تگ را در یک صفحه ی وب، میتوانید مشاهده نمایید.

Dena Yar

تگ <style> در HTML

اگر دنا یار رو در بخش های قبلی دنبال کرده باشید، میدانید که ما بطور کامل آموزش نحوه استفاده از صفت <style> را یاد گرفتیم که در صورت تمایل میتوانید با کلیک در اینجا این بخش را مشاهده نمایید.

با استفاده از این تگ در قسمت هد یک صفحه وب ما میتوانیم به راحتی دستورات CSS را اضافه یا تعریف نماییم.

لازم به ذکر است که با استفاده از این تگ ما میتوانیم فقط و فقط برای یک صفحه HTML استایل یا دستورات سی اس اس تعریف نماییم.


« امتحان کنید

Dena Yar

تگ <link> در HTML

کمی بالاتر ما با استفاده از تگ <style> میتوانستیم به راحتی دستورات سی اس اس مان را به یک صفحه HTML اضافه نماییم، ولی همانطور که در قسمت بالا هم گفتم در آن حالت ما فقط برای یک صفحه از وبسایت مان میتوانیم استایل تعریف نماییم.

حال با استفاده از تگ <link> ما به راحتی میتوانیم فایل سی اس اس خارجی یا External مان را که بصورت مجزا ایجاد شده است را به صفحه ی وبمان متصل نماییم.

« امتحان کنید

Dena Yar

تگ <meta> در HTML

عنصر یا تگ <meta> متاداده هایی برای مشخص کردن یکسری اطلاعات مربوط به یک صفحه وب، برای مرورگرها و موتورهای جستجوگر می باشد که در ادامه با این متاداده ها آشنا خواهید شد.

تعریف نوع کاراکترهای مورد استفاده در یک صفحه وب :

اگر شما یک صفحه HTML را ایجاد کرده اید و در آن یک متن فارسی را نوشته اید ولی وقتی آن را اجرا مینمایید در مرورگر متن شما بصورت عجیب غریب نمایش داده می شود، بدانید که از متای charset استفاده نکرده اید.

حال برای رفع این مشکل کافیست تکه کد زیر را در قسمت هد یا Head صفحه ی HTML تان قرار دهید.

یک توضیح کوتاه یا شرحی درباره یک صفحه وب برای موتورهای جستجوگر :

مشخص کردن کلمات کلیدی یک صفحه وب برای موتورهای جستجوگر :

مشخص کردن نویسنده یک صفحه وب برای موتورهای جستجوگر :

« امتحان کنید

با کلیک بروی دکمه (امتحان کنید) بالا تمامی موارد بالا را یکجا بصورت آنلاین مشاهده نمایید.

Dena Yar

تگ <script> در HTML

با استفاده از این تگ در قسمت هد یا Head یک صفحه وب، میتوان دستورات جاوا اسکریپت را قرار داد.

با کلیک در اینجا میتوانید آموزش کامل نحوه استفاده از جاوا اسکریپت را در HTML مشاهده نمایید.

لطفا به مثال زیر توجه نمایید:

« امتحان کنید

Dena Yar

تگ <base> در HTML

با استفاده از این تگ در قسمت Head یک صفحه وب میتوان بیس یا پایه اصلی مقصد تمامی لینک های موجود در یک صفحه وب را مشخص کرد.

بزارید کمی بیشتر در مورد این تگ توضیح دهم، همانطور که میدانید در بخش های قبلی ما یاد گرفتیم که با استفاده از تگ <a> میتوانیم یک لینک را ایجاد نماییم، و همچنین با استفاده از صفت src میتوانیم آدرس مقصد را برای لینک مان مشخص نماییم.

خب حالا منظور ما از تگ base یا پایه اینه که بیایم و یک لینک یا بهتر بگیم یک آدرس مقصد را مشخص نماییم سپس این آدرس مقصد می شود آدرس پایه تمامی لینک های موجود در یک صفحه HTML .

برای مثال لطفا به دستورات زیر توجه نمایید و همچنین بروی دکمه (امتحان کنید) برای مشاهده خروجی بصورت آنلاین کلیک نمایید.

« امتحان کنید

همانطور که مشاهده مینمایید در مثال بالا، آدرس پایه من بصورت زیر می باشد:

حال من هرچقدر لینک در صفحه وبم ایجاد نمایم آدرس مقصدشون میشه همین آدرس بالایی که ایجاد کردم.

لطفا برای اینکه بهتر و بطور کامل متوجه این موضوع شوید حتما خودتان تمرین نمایید و به دلخواه خودتان یک لینک پایه ایجاد نمایید سپس درون صفحه وبتان یک لینک ایجاد و نتیجه را ببینید.