نحوه استفاده از JavaScript در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش نحوه استفاده از JavaScript در HTML با من همراه باشید.

نحوه استفاده از JavaScript در HTML

Dena Yar

JavaScript در HTML

جاوا اسکریپت یا JavaScript یا به اختصار JS بهمراه HTML و CSS یکی از هسته های اصلی برای طراحی صفحات وب می باشد، ما با استفاده از JavaScript میتوانیم صفحات وب پویاتر و تعاملی تری را داشته باشیم.

بهتر است بدانید زبان تحت وب جاوا اسکریپت با زبان برنامه نویسی جاوا یا Java فرق دارد، هرچند ساختار جاوااسکرپیت تا حدودی شبیه به زبان برنامه نویسی ++C و جاوا می باشد ولی در کل این دو زبان با همدیگر فرق دارند.

کاربرد گسترده از این زبان در وبسایت ها و صفحات اینترنتی می باشد که به کمک این زبان میتوان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آنها را تغییر داد. به همین علت برای پویا نمایی در سمت کاربر، از این زبان استفاده میشود.

Dena Yar

دستورات جاوا اسکریپت در کجا باید قرار بگیرند؟

بهتر است همین ابتدا این قضیه روشن شود که دستورات جاوا اسکریپت را باید در قسمت هد (Head) یا بدنه اصلی (Body) یک صفحه ی HTML قرار داد !؟

بطور کلی دستورات جاوا اسکریپت چه در قسمت هد و چه در قسمت بدنه (Body) قرار بگیرند مشکلی ندارند و اجرا خواهند شد، ولی توصیه می شود که دستورات جاوا اسکریپت در قسمت body یک صفحه HTML قرار بگیرند.

بهتر است برای اینکه قسمت هد یک صفحه برای موتورهای جستجوگر و بطور کلی از نظر سئو تمیز باشد، و همچنین برای سرعت بارگزاری بهتر سایت حتما سعی کنید دستورات جاوا اسکریپت را در قسمت Body یک صفحه HTML قرار بدهید.

دستورات جاوا اسکریپت در قسمت Head

در مثال زیر مشاهده خواهید کرد که دستورات جاوا اسکریپت میتوانند در قسمت هد یک صفحه ی HTML قرار بگیرند.

« امتحان کنید

دستورات جاوا اسکریپت در قسمت Body

در مثال زیر مشاهده خواهید کرد که دستورات جاوا اسکریپت میتوانند در قسمت بادی یا بدنه اصلی یا Body یک صفحه ی HTML قرار بگیرند.

« امتحان کنید

Dena Yar

نحوه استفاده از JavaScript در HTML

در این بخش ما فقط با روش کلی برای استفاده از جاوا اسکریپت در HTML و چند مثال آشنا خواهیم شد لذا برای یادگیری کامل این زبان شما باید آموزش های زبان جاوا اسکریپت دنا یار را دنبال نمایید.

در زبان HTML برای ایجاد و استفاده از جاوا اسکریپت باید از تگ <script> استفاده کرد. شکل کلی بصورت زیر می باشد:

برای مثال لطفا به دستورات زیر توجه نمایید و همچنین برای مشاهده خروجی بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

تگ noscript در HTML

ممکن است در بعضی از مرورگرها یا نرم افزارهایی که وجود دارند از نمایش یا اجرای دستورات جاوا اسکریپت جلوگیری کنند و یا حتی اصلا ممکن است مرورگر کاربر از تگ <script> پشتیبانی نکند.

در این مواقع ما میتونیم با استفاده از تگ <noscript> یک پیغام ایجاد نماییم که به کاربر گفته شود که مرورگر شما دستورات جاوااسکریپت JavaScript را پشتیبانی نمی کند.

« امتحان کنید

حال اگر مرورگر کاربر از تگ <script> پشتیبانی نکند پیغامی که در تگ <noscript> نوشته شده است به کاربر نمایش داده می شود.

Dena Yar

نحوه فراخوانی فایل خارجی یا External جاوا اسکریپت

در مثال های بالا همانطور که مشاهده نمودید ما از دستورات جاوا اسکریپت در خوده فایل HTML یا بهتر بگیم همون صفحه HTML مون استفاده میکردیم ولی خب ممکن است دستورات ما خیلی زیاد باشد اونوقت باید چکار کرد؟

اینجاست که دیگه باید از فایل خارجی جاوا اسکریپت استفاده نماییم، فایل جاوا اسکریپت خارجی چیه اصلا؟ ببینید دوستان وقتی ما دستورات جاوا اسکریپت مون رو درون یک فایل مجزا با پسوند js قرار بدهیم این میشه یک فایل جاوا اسکریپت خارجی یا External .

در نهایت با استفاده از تکه دستور زیر در قسمت هد یا Head یا قسمت بدنه یا Body میتونیم فایل جاوا اسکریپت را به فایل HTML مون متصل و یا فراخوانی نماییم.

که در قسمت src باید بجای URL ما آدرس دقیق فایل جاوا اسکریپت مان را وارد نماییم.

فراخوانی جاوا اسکریپت در قسمت Head صفحه

در مثال زیر نحوه چگونگی فراخوانی فایل خارجی جاوا اسکریپت را در قسمت Head یک صفحه HTML مشاهده خواهید نمود.

« امتحان کنید

فراخوانی جاوا اسکریپت در قسمت Body صفحه

در مثال زیر نحوه چگونگی فراخوانی فایل خارجی جاوا اسکریپت را در قسمت Body یک صفحه HTML مشاهده خواهید نمود.

« امتحان کنید

Dena Yar

مثال های بیشتر از تگ <script> در HTML

مثال شماره ۱ :

« امتحان کنید