آموزش نحوه استفاده از CSS در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش نحوه استفاده از CSS در HTML با من همراه باشید.

آموزش نحوه استفاده از CSS در HTML

Dena Yar

نحوه استفاده از CSS در HTML

سی اس اس یا CSS که مخفف Cascading Style Sheets می باشد، یکی دیگر از هسته های اصلی در طراحی وب یا یک فناوری بسیار جذاب می باشد که ما از طریق اون میتونیم به صفحات وبمون استایل یا شکل و شمایل جذاب و متفاوتی را بدهیم.

ما با استفاده از CSS میتونیم نحوه نمایش یا شکل نمایش عناصر را در یک صفحه ی وب (HTML) مشخص نماییم، بطور کلی میشه گفت فایل CSS هر سایتی یعنی قلب اون سایت که به تمامی بخشهای اون سایت داره نفس برای زنده بودن میده و اگر کوچکترین مشکلی برای این فایل به وجود بیاید کل استایل و شکل شمایل اون سایت بهم خواهد ریخت.

میخوام همین وبسایتی (دنا یار) که الان درش قرار دارید رو براتون مثال بزنم، همانطور که میبینید منوی اصلی سایت دنا یار در بالای وبسایت قرار دارد، در سمت چپ یا راست چندین لینک از دیگر مطالب دنا یار قرار دارد تمام اون چیزایی که در وبسایت دنا یار مشاهده مینمایید.

خب بنظره شما چجوری شده که منو در بالا وبسایت قرار گرفته، لینک های مطالب در سمت چپ و همچنین در فوتر سایت متن درباره دنای یار و لوگوی دنا یار و.. قرار گرفته است. همه ی اینها تنها توسط CSS انجام شده و اگر مشکلی برای این فایل به وجود بیاید تمام استایل یک وبسایت خراب خواهد شد.

ما در HTML از ۳ روش میتونیم از CSS استفاده نماییم:

  1. استایل خطی یا Inline
  2. استایل داخلی یا Internal
  3. استایل خارجی یا External

بهینه ترین روش موجود برای اضافه کردن دستورات CSS به یک وبسایت، جهت کاهش حجم صفحات سایت از نظر سرعت بارگذاری ، استفاده از روش External می باشد.

Dena Yar

استایل خطی یا Inline Css در HTML

اینلاین یا درون خطی یا Inline یکی از روش های اضافه کردن CSS به عناصر موجود در HTML می باشد، که در این روش ما باید از صفت Style درون هر یک از عناصر HTML که میخواهیم براش استایل تعریف نماییم، استفاده نماییم.

آموزش کار با صفت Style بصورت جداگانه در بخش های قبلی از آموزش HTML ارئه شده است که در صورت تمایل میتوانید از اینجا این بخش را مشاهده نمایید.

شکل کلی برای استفاده از این روش بصورت زیر می باشد :

لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

استایل داخلی یا Internal Css در HTML

همونطور که از اسم این روش مشخصه ما میتونیم دستورات CSS رو درون یک فایل HTML قرار دهیم که بهش میگن اینترنال یا Internal ، شکل کلی برای استفاده از این روش بصورت زیر می باشد.

در این روش فقط میتوان برای یک صفحه از وبسایت استایل نوشت.

شکل کلی برای استفاده از این روش بصورت زیر می باشد :

همانطور که مشاهده مینمایید در این روش ما باید از تگ <style> در بخش هد <head> یک صفحه ی HTML استفاده نماییم، لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

استایل خارجی یا External Css در HTML

اکسترنال یا خارجی یا External یکی دیگر از روش های استفاده از CSS در HTML می باشد، همانطور که در ابتدای این بخش اشاره کردم، این روش یکی از بهینه ترین روشهای استفاده از دستورات CSS در HTML می باشد.

امروزه تقریبا میشه گفت اکثر وبسایت های موجود در اینترنت دارای یک فایل CSS از نوع اکسترنال می باشند، این یعنی تمامی دستورات CSS یک سایت درون یک فایل بصورت مجزا نوشته می شود سپس به راحتی و با استفاده از یک خط دستور فایل CSS به فایل HTML متصل می شود.

برای داشتن وبسایتی سریعتر و بهینه تر، تا جایی که میتوانید سعی کنید از روش های درون خطی (Inline) و داخلی (Internal) استفاده نکنید.

پس همونطور که گفتم دستورات CSS ما باید در یک فایل مجزا نوشته شوند سپس به فایل HTML متصل شود، اصلا نگران نباشید چون در ادامه میخواهیم یاد بگیریم چگونه با کمترین خرج و هزینه یک فایل CSS ایجاد نماییم.

همونطور که میدانید نرم افزارهای بسیار زیاد و حرفه ای برای ایجاد فایل هایی همچون HTML,CSS و .. وجود دارد، ولی ما قرار نیست از این نرم افزارها استفاده نماییم بکله میخواهیم از نرم افزار NotePad موجود در ویندوز استفاده نماییم.

پس لطفا نرم افزار NotePad را اجرا نمایید و سپس دستورات CSS زیر را در این نرم افزار وارد نمایید:

آموزش نحوه استفاده از CSS در HTML

حال باید فایل مون رو ذخیره نماییم، لطفا از منوی نرم افزار بروی گزینه File کلیک نمایید سپس بروی گزینه Save as کلیک نمایید و در نهایت همانند تصویر زیر محل ذخیره فایل + نام فایل بهمراه پسوند (css.) را وارد نمایید و سپس برای ذخیره فایل مورد نظر بروی گزینه Save کلیک نمایید.

آموزش نحوه استفاده از CSS در HTML

Dena Yar

خب فایل CSS ما بصورت مجزا ایجاد شد، به همین راحتی شما میتوانید فایل های CSS تان را ایجاد نمایید، حال باید این فایل رو با استفاده از یک دستور در HTML به فایل HTML مان متصل نماییم.

برای اتصال فایل CSS که بصورت مجزا ایجاد شده است باید از دستور <link> در بخش هد <head> یک صفحه HTML استفاده نماییم.

توجه داشته باشید که در قسمت href باید آدرس محل فایل CSS را بصورت کامل و دقیق وارد نمایید، لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

حال لطفا بروی دکمه « امتحان کنید » کلیک نمایید تا خروجی را مشاهده نمایید، همانطور که مشاهده مینمایید فایل CSS ای که بصورت مجزا ایجاد کرده بودیم را با موفقیت به فایل HTML مون متصل کردیم.

در بخش بعدی ما با روش های آدرس دهی در وب آشنا خواهیم شد، لذا شما میتوانید در بخش بعدی از آموزش HTML انواع روش های آدرس دهی در وب را مشاهده و در صورت نیاز از این روش ها استفاده نمایید.