نحوه استفاده از فونت های گوگل در وبسایت

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با نحوه استفاده از فونت های گوگل در وبسایت با من همراه باشید.

نحوه استفاده از فونت های گوگل در وبسایت

Dena Yar

فونت های گوگل یا Google Fonts

فونت های گوگل یا Google Fonts [ به نقل از ویکی پدیای انگلیسی ] که قبلا با نام فونت های تحت وب گوگل شناخته می شد ، کتابخانه ای با بیش از ۸۰۰ فونت تحت وب و با مجوز آزاد می باشد.

همانطور که میدانید فونت یک نوشته میتواند تاثیری بسیار زیادی در جذب خواننده و مخاطب داشته باشد، امروزه بیش از صدها نوع فونت (هم فارسی و هم انگلیسی و هم دیگر زبان ها) وجود دارد.

حتما میدونید » ما برای اینکه بتونیم از فونت مورد علاقه مون در وبسایت مان استفاده نماییم خب باید فایل اون فونت رو درون پوشه اصلی وبسایتمون قرار دهیم و سپس با استفاده از دستورات CSS اون فونت رو برای وبسایتمون تعریف نماییم.

که دیگه هرکجا از وبسایت مان که بخواهیم میتوانیم به راحتی از اون فونت استفاده نماییم، ولی با وجود فونـت های گوگل یا Google Fonts کار ما خیلی خیلی راحت شده و به راحتی تنها با قرار دادن یک خط کد میتونیم از فونت های گوگل در وبسایت مان استفاده نماییم.

برای مشاهده وبسایت رسمی فونـت های گوگل لطفا اینجا کلیک نمایید.

با کلیک بروی لینک بالا میتوانید وارد وبسایت رسمی فونـت های گوگل شوید و تمامی فونت های آن را مشاهده و بصورت آنلاین نیز تست و در نهایت نیز میتوانید هر فونتی را که دوست داشتید کد آن را دریافت و از آن در وبسایتتان استفاده نمایید.

Dena Yar

نحوه استفاده از فونت های گوگل

سوال شاید این سوال براتون پیش اومده باشه که آیا فونت های فارسی هم در بین فونـت های گوگل وجود دارد؟ آیا ما میتونیم از فونت های فارسی گوگل در وبسایت مان استفاده نماییم؟

پاسخ بله فونت های فارسی هم در بین فونـت های گوگل وجود دارد و بله ما میتونیم به راحتی از آنها در وبسایت مان استفاده نماییم ولی نکته ای که وجود دارد اینه که تعداد فونت های فارسی / عربی در بین فونـت های گوگل خیلی کم هستند.

همونطور که گفتم تعداد فونت های فارسی گوگل کم هستند ولی خب همان تعداد کمی که وجود دارند نیز ما میتوانیم به راحتی از آنها در وبسایت مان استفاده نماییم.

برای مشاهده لیست فونت های فارسی در گوگل فونت کافیه در وبسایت رسمی آن از سمت راست صفحه در قسمت Languages زبان Arabic را انتخاب نمایید.

Dena Yar

نحوه استفاده از فونت های گوگل در وبسایت

خب ما میخواهیم یاد بگیریم که چگونه میتوان از فونت های گوگل یا Google Fonts در وبسایت مان استفاده نماییم. لطفا در ادامه با من همراه باشید.

بطور کلی ما باید ۲ کار انجام دهیم :

  • فراخوانی فونت مورد نظرمان از گوگل فونت
  • فراخوانی فونت در وبسایت با استفاده از ویژگی font-family

مرحله اول خب در مرحله اول ما باید فونت مورد نظرمون رو از کتابخانه فونت های گوگل فراخوانی کنیم که برای فراخوانی یک فونت از کتابخانه گوگل باید از تکه کد زیر در بین تگ head استفاده نماییم.

شکل کلی برای فراخوانی یک فونت از کتابخانه فونت های گوگل بصورت زیر می باشد :

که در دستور بالا کافیه بجای [ نام فونت ] نام فامیلی فونت مورد نظرتون رو وارد نمایید. به همین راحتی!

مرحله دوم بعد از اینکه با تکه کد بالا فونت مورد نظرمون رو از کتابخانه فونت های گوگل فراخوانی کردیم نوبت میرسه به فراخوانی فونت مورد نظر در بدنه وبسایت با استفاده از ویژگی font-family در CSS

برای اینکار کافیه از ویژگی font-family استفاده نماییم و سپس نام فونتی که در مرحله اول فراخوانی کردیم رو به عنوان مقدار این ویژگی قرار دهیم. شکل کلی برای استفاده از ویژگی font-family بصورت زیر می باشد.

که بجای Elements همان عنصر یا تگی که میخواهیم فونتش تغییر کند را می نویسیم و بجای [ نام فونت ] نام فونتی که از کتابخانه گوگل فراخوانی کردیم.

Dena Yar

نمونه هایی از فونت های گوگل

مثال شماره ۱ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۲ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۳ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۴ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۵ (استفاده از چندین فونت در یک صفحه) :

« امتحان کنید

و صدها فونت دیگر که شما به راحتی میتوانید از آنها در وبسایت تان استفاده نمایید، با کلیک بروی لینک زیر میتوانید وارد وبسایت رسمی گوگل فونت شوید و تمامی فونت های آن را مشاهده نمایید.

وبسایت رسمی گوگل فونت | کلیک نمایید