کار با موجودیت ها یا Entities در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با موجودیت ها یا Entities در HTML با من همراه باشید.

کار با موجودیت ها یا Entities در HTML

Dena Yar

موجودیت ها در HTML

موجودیت ها یا Entities در HTML به کاراکترهایی که بتوانند کاراکترهای ذخیره شده در HTML را نمایش دهند موجودیت یا Entitie گفته می شود.

برخی از کاراکترها متعلق به HTML می باشند، خب این یعنی چی! یعنی ما تعدادی کاراکتر داریم که زبان HTML از آنها برای وجود خودش استفاده میکنه و یجورایی میشه گفت HTML این کاراکترها رو در خودش ذخیره کرده.

برای مثال این علامت (<)(بزرگتر) و این علامت (>) (کوچکتر) متعلق به HTML می باشد یعنی ما با استفاده از این دو علامت میتوانیم یک تگ را باز و بسته نماییم و بطور کلی دیگر مواردی که در زبان HTML از آن استفاده می شود.

موجودیت ها یا Entities در HTML

بفرض مثال من میخوام دستورات زیر را درون یک فایل HTML قرار دهم و دقیقا همین دستورات در خروجی هم نمایش داده شود؟!

همانطور که میدانید در حالت عادی چنین چیزی امکان نداره! چون HTML به محض دیدن دستورات بالا در خروجی اول یک پاراگراف با این مقدار (Www.DenaYar.Ir) و سپس با استفاده از تگ br (یک سطر فاصله می اندازد) و در نهایت یک پاراگراف دیگر با این مقدار (سایت آموزشی دنا یار) را نمایش میدهد.

ولی من میخوام دقیقا همین دستورات در خروجی نیز نمایش داده شوند یعنی میخوام در خروجی دقیقا <p>Www.DenaYar.Ir</p> نمایش داده شود! اونوقت باید چکار کرد؟ اینجاست که ما باید از موجودیت ها یا Entities استفاده نماییم.

حال میخواهیم با استفاده از موجودیت ها، دستورات بالا را که مشاهده نمودید در خروجی دقیقا به همان صورت نمایش دهیم.

« خروجی را ببین

اگر خروجی را مشاهده نمایید میبینید که در خروجی دقیقا دستوراتی را که میخواستیم به ما نمایش داده شود نمایش داده شده است چرا که ما با استفاده از موجودیت ها تونستیم از کاراکترهایی که متعلق به HTML است استفاده نماییم.

Dena Yar

کار با موجودیت ها یا Entities در HTML

برای استفاده از موجودیت ها در HTML ما میتونیم از ۲ روش زیر استفاده نماییم:

  • استفاده از نام موجودیت
  • استفاده از کد موجودیت

شکل کلی یک موجودیت در HTML بصورت زیر می باشد: یعنی ما باید از طریق شکل زیر از موجودیت ها استفاده نماییم.

اولی entity_name یا همون نام موجودیت و دومی entity_number یا همون شماره یا کد موجودیت می باشد.

در پایان این بخش میتوانید لیستی از موجودیت ها را در HTML مشاهده و در صورت تمایل از آنها استفاده نمایید.

Dena Yar

استفاده از نام یک موجودیت در HTML

برای استفاده از نام یک موجودیت ما باید اول یک علامت ( & ) گذاشته سپس نام موجودیت را نوشته و در نهایت علامت ( ; ) را بگذاریم. پس به راحتی ما میتوانیم از موجودیت ها در HTML استفاده نماییم.

ساده ترین راه استفاده از نام یک موجودیت است ولی ممکن است بعضی از مرورگرها این نام ها رابطور کامل پشتیبانی نکنند.

مثال :

« امتحان کنید

استفاده از شماره یا کد یک موجودیت در HTML

برای استفاده از کد یا شماره یک موجودیت ما باید اول علامت ( & ) را گذاشته سپس یک علامت ( # ) سپس کد یا شماره موجودیت را نوشته و در نهایت علامت ( ; ) را بگذاریم. پس به راحتی ما میتوانیم از موجودیت ها در HTML استفاده نماییم.

سعی کنید همیشه از کد یا شماره موجودیت ها استفاده نمایید، چون تمامی مرورگرها از شماره موجودیت ها پشتیبانی میکنند.

مثال :

« امتحان کنید

حال اگر لطف بفرمایید و خروجی هر دو مثال بالا را مشاهده نمایید، میبینید که خروجی هر ۲ مثال بالا یکی است، چون در مثال اول از نام موجودیت استفاده کردیم و در مثال دوم از کد یا شماره موجودیت، پس هر ۲ خروجی باید یکی باشند.

Dena Yar

ایجاد فاصله بین کلمات با استفاده از موجودیت ها

نمیدونم تا به الان براتون پیش اومده یا نه ولی بطور کلی اینو بدونید که در زبان HTML فقط و فقط یک خط فاصله در بین حروف و کلمات محاسبه می شود، یعنی اگر شما ۱۰۰ فاصله در بین کلماتتون بندازید در خروجی فقط و فقط یک فاصله عمل میکند و نمایش داده می شود.

اینجاست که ما میتونیم با استفاده از موجودیت ;nbsp& به راحتی و به دلخواه هر چقدر که فاصله بخواهیم در بین حروف و کلمات ایجاد نماییم و به همان اندازه نیز در خروجی نمایش داده شود.

« امتحان کنید

Dena Yar

ترکیب حروف با موجودیت ها در HTML

ما همچنین در HTML میتوانیم از موجودیت ها بصورت ترکیبی استفاده نماییم ، یعنی با ترکیب حروف و موجودیت ها میتوانیم یک حرف یا کلمه جدیدی را ایجاد نماییم. لطفا برای مثال به دستورات زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

اگر بروی دکمه امتحان کنید کلیک نمایید و خروجی را مشاهده نمایید، میبینید که با ترکیب حرف (A) و موجودیت (;۷۷۱#&) ما تونستیم یک حرف جدیدی را ایجاد نماییم.

Dena Yar

جدول برخی از موجودیت های HTML

در جدول زیر میتوانید برخی از پراستفاده ترین موجودیت های مورد استفاده در HTML را مشاهده نمایید.

نام شماره نتیجه
;gt& ;#۶۲& <
;lt& ;#۶۰& >
;amp& ;#۳۸& &
;quot& ;#۳۴&
;apos& ;#۳۹&
;copy& ;#۱۶۹& ©
;reg& ;#۱۷۴& ®
;euro& ;#۸۳۶۴&
;frasl& ;#۸۲۶۰&
;#۸۲۷۰&
;#۸۲۷۱&
;nbsp& ;#۱۶۰& فاصله ایجاد میکند

Dena Yar

در بخش بعدی ما با نمادها یا سمبل ها در HTML آشنا خواهیم شد و همچنین در بخش بعدی شما میتوانید لیست کاملی از سمبل ها و موجودیت ها در HTML را مشاهده و در صورت تمایل از آنها استفاده نمایید.