آموزش کار با صفت Style در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با صفت Style در HTML با من همراه باشید.

آموزش کار با صفت Style در HTML

Dena Yar

صفت Style در HTML

اگر بخش های قبلی از آموزش زبان HTML را دنبال کرده باشید، ما در بخش کار با صفات کمی و بطور کوتاه با صفت Style آشنا شدیم، حال در این بخش بطور کامل میخواهیم با این صفت در HTML آشنا شویم.

سبک یا استایل یا شکل شمایل یا به انگلیسی Style یکی از جذابترین صفات در HTML‌ می باشد که ما از طریق اون میتونیم به راحتی به عناصر HTML مون استایل یا سبک دلخواه بدهیم.

شکل کلی برای استفاده از صفت Style در تگ های HTML بصورت زیر می باشد :

که tagname نام تگی است که قرار است براش استایل تعریف نماییم و property و value نیز به ترتیب ویژگی و مقدارش می باشد که میخواهیم بروی تگ مورد نظر اعمال نماییم.

تمامی ویژگی هایی که در قسمت Style یک تگ قرار میگیرد در واقع همان دستورات مربوط به زبان CSS می باشد.

همانطور که مشاهده مینمایید ما برای استفاده از صفت Style نیازمند و ضروری است که دستورات CSS را بلد باشیم لذا لطفا آموزش های CSS دنا یار رو حتما دنبال نمایید.

Dena Yar

دوستان محترم دنا یار لطفا توجه نمایید، تعداد دستورات یا همون ویژگی هایی که در CSS وجود دارد بسیار زیاد می باشد و قرار نیست ما در این بخش با همه آنها آشنا شویم، فقط میخواهیم با چند تا از این دستورات که میتوانند استفاده زیادی هم داشته باشند کار کنیم.

زبان CSS مکمل و همنیاز زبان HTML‌ می باشد، لذا لطفا آموزش های CSS را در کنار HTML دنبال نمایید.

در ادامه و در این بخش میخواهیم با ویژگی های زیر برای استفاده در صفت Style آشنا شویم:

  • background-color – برای تنظیم رنگ پس زمینه یک عنصر
  • color – برای تنظیم رنگ متن یک عنصر
  • font-size – برای تنظیم اندازه متن یا فونت یک عنصر
  • text-align – برای تنظیم مکان قرار گیری متن موجود در یک عنصر

HTML Background Color

ما با استفاده از ویژگی background-color میتوانیم یک رنگ را برای پس زمینه یک عنصر در HTML‌ مشخص نماییم، لطفا به مثال زیر و نحوه نوشتن این ویژگی در صفت Style توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

HTML Text Color

ما با استفاده از ویژگی color میتوانیم رنگ متن موجود در یک عنصر را در HTML‌ مشخص نماییم، لطفا به مثال زیر و نحوه نوشتن این ویژگی در صفت Style توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

HTML Text Size

ما با استفاده از ویژگی font-size میتوانیم اندازه متن یا فونت یک عنصر را در HTML‌ مشخص نماییم، لطفا به مثال زیر و نحوه نوشتن این ویژگی در صفت Style توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

HTML Text Alignment

ما با استفاده از ویژگی text-align میتوانیم مکان قرار گیری یک متن را در یک عنصر مشخص نماییم، لطفا به مثال زیر و نحوه نوشتن این ویژگی در صفت Style توجه نمایید.

در HTML بصورت پیش فرض جهت قرار گیری تمامی عناصر از سمت چپ می باشد.


« امتحان کنید