روش های آدرس دهی فایل ها در وب

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش روش های آدرس دهی فایل ها در وب با من همراه باشید.

روش های آدرس دهی فایل ها در وب

Dena Yar

آدرس دهی فایل ها در وب

مسیر فایل یا File Path یک آدرس منحصر بفرد می باشد که ما از طریق اون آدرس میتوانیم به یک فایل دسترسی پیدا نماییم، در محیط سیستم عامل های ویندوز و یا دیگر سیستم عامل ها نیز روش های مشخص شده ای برای مسیر و آدرس دهی فایل ها وجود دارد.

در محیط های ویندوز معمولا از کاراکتر بَک اسلش (\) برای جداسازی یا شاخه بندی مسیرها استفاده می شود، و در مقابل در فضای وب نیز از کاراکتر اسلش (/) برای جداسازی مسیرها استفاده می شود.

استفاده از کاراکتر اسلش نیز در محیط ویندوز برای آدرس دهی فایل ها مجاز و بلامانع می باشد.

در فضای وب یا اینترنت نیز برای دسترسی به یک فایل ما باید آدرس منحصر بفرد آنرا وارد نماییم تا بتوانیم به آن فایل دسترسی داشته باشیم، که این فایل ممکن است در پوشه های مختلف و مسیرهای مختلفی قرار داشته باشد.

آدرس تحت ویندوز حال لطفا به آدرس زیر که در محیط ویندوز می باشد توجه نمایید:

یعنی اینکه یک تصویر بنام image و با پسوند jpg در مسیر درایو D سپس در پوشه ی DenaYar قرار دارد.

حال اگر آدرس بالارو در محیط ویندوز بصورت زیر هم بنویسیم بازم مشکلی نیست و میتوان به فایل مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

آدرس تحت وب حال به آدرس زیر که یک آدرس تحت وب می باشد توجه نمایید:

یعنی اینکه یک تصویر بنام logo و با پسوند png در پوشه test موجود در وبسایت آموزشی دنا یار قرار دارد.

Dena Yar

روش های آدرس دهی فایل ها در وب

ما در این قسمت میخواهیم نحوه آدرس دهی یا مسیر دهی فایل ها را در صفحات وب یا بطور کلی در فضای وب یا اینترنت را یاد بگیریم، لطفا در ادامه با من همراه باشید.

خب در فضای وب ما ممکنه بخواهیم از تصاویر یا لینک های صفحات وب یا مثلا فایل های Style sheets (سی اس اس) و یا فایل های JavaScripts (جاوااسکریپت) استفاده نماییم، پس باید نحوه آدرس دهی یا مسیر دهی فایل ها را در فضای وب بطور کلی بلد باشیم.

بطور کلی ما ۲ نمونه آدرس دهی داریم :

  • آدرس دهی مطلق یا کامل
  • آدرس دهی نسبی یا نسبتی

آدرس دهی مطلق یا Absolute

در این نوع آدرس دهی همانطور که از اسمش هم مشخصه باید آدرس دقیق و کامل یک فایل وارد شود. لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

آدرس دهی نسبی یا Relative

منظور کلی از نسبی بودن در اینجا یعنی یک نسبت یا وابستگی داشتن یک فایل در یک پوشه با دیگر فایل های موجود در اون پوشه می باشد، البته منظور از وابستگی این نیست که مثلا اگر فایل ما تصویر بود باید با دیگر فایل های تصویری موجود در پوشه رابطه داشته باشد، نه منظور این است که این فایل تصویری بهمراه چندین فایل و پوشه همشون در یک پوشه اونم پوشه اصلی یک وبسایت قرار داشته باشند.

بفرض مثال اگر ما یک عکس بنام test.jpg داشته باشیم و این عکس درون پوشه اصلی وبسایت ما قرار داشته باشد خب به راحتی میتونیم از روش آدرس دهی نسبی استفاده نماییم که در ادامه میتوانید یک مثال از این روش را مشاهده نمایید.

آدرس دهی نسبی برون پوشه ای در این روش کافیست نام پوشه + نام و پسوند فایل مقصد رو وارد نماییم. لطفا به دستورات زیر توجه نمایید.

توجه داشته باشید که در دستورات زیر فرض براین است که پوشه images در پوشه اصلی وبسایت قرار دارد.


« امتحان کنید

آدرس دهی نسبی درون پوشه ای همانطور که از اسمش هم مشخصه در این نوع آدرس دهی کافیست فایل مبدا و مقصد هردو در کنار هم در یک پوشه قرار داشته باشند سپس فقط کافیست نام فایل + پسوندش را وارد نماییم، لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

روشهای آدرس دهی نسبی یکی از بهترین و بهینه ترین روش های آدرس دهی فایل ها می باشد، لذا همیشه سعی کنید از این روش برای آدرس دهی فایل هاتون استفاده نمایید.


« امتحان کنید

همانطور که در دستورات بالا مشاهده مینمایید در قسمت src بنده اومدم و فقط نام فایل تصویر بهمراه پسوندش رو وارد کردم، حال اگر بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید میتوانید خروجی را مشاهده نمایید.