آموزش کار با تگ div در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با تگ div در HTML با من همراه باشید.

آموزش کار با تگ div در HTML

Dena Yar

تگ div در HTML

تگ دیو یا دایو یا Div یکی دیگر از تگ های پرکاربرد و پراستفاده در HTML می باشد، بطور کلی این را بدانید ما با استفاده از این تگ میتوانیم یک صفحه ی وب را به بخش یا قسمت های مختلف تقسیم نماییم.

قبلنا طراحان وبسایت ها معمولا از جدول ها برای بخش بندی یا قسمت بندی یک وبسایت استفاده می کردند که امروزه دیگه استفاده از جدول ها برای طرح بندی یک وبسایت اصلا توصیه نمیشه.

تگ Div همانند یک ظرف جهت نگهداری دیگر عناصر HTML در یک صفحه وب عمل میکند.

شکل کلی برای استفاده از تگ <div> در HTML بصورت زیر می باشد :

Dena Yar

کار با تگ div در HTML

همانطور که شکل کلی این تگ را مشاهده نمودید ما میتوانیم به راحتی این تگ را ایجاد و در آن از دیگر عناصر یا تگ های HTML استفاده نماییم، حال در مثال زیر میخواهیم از صفت Style در این تگ استفاده نماییم.

« امتحان کنید

Dena Yar

نحوه استفاده از کلاس یا Class در تگ Div

در مثال قبلی همانطور که مشاهده نمودید ما به راحتی میتونیم از صفت Style در تگ Div استفاده نماییم، ولی خب شاید من بخوام از چندین Div استفاده نمایم و در مقابل نخوام از استایل خطی یا Inline استفاده کنم، اونوقت باید چکار کرد!

اینجاست که ما باید از کلاس ها در این تگ استفاده نماییم، در بخش بعدی آموزش کامل نحوه ایجاد کلاس در HTML را یاد خواهید گرفت ولی در این قسمت فقط بصورت کلی میخواهیم نحوه استفاده از کلاس ها را در تگ Div یاد بگیریم.

« امتحان کنید

Dena Yar

نحوه استفاده از آی دی یا Id در تگ Div

ما علاوه بر کلاس میتوانیم از آی دی ها یا Id در تـگ Div نیز استفاده نماییم، در بخش های بعدی آموزش کامل نحوه ایجاد آی دی یا Id را در HTML یاد خواهید گرفت ولی در این قسمت فقط بصورت کلی میخواهیم نحوه استفاده از Id را در تـگ Div یاد بگیریم.

« امتحان کنید

دوستان عزیز و محترم دنا یار لطفا توجه نمایید، اصلا نگران این نباشید که نحوه استفاده از ID یا Class را بلد نیستید، ان شاالله در بخش های بعدی از آموزش زبان HTML شما بطور کامل با نحوه ایجاد و استفاده از کلاس یا Class و همچنین آی دی یا Id را در HTML آشنا خواهید شد.

Dena Yar

مثال های بیشتر از تگ DIV در HTML

مثال شماره ۱ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۲ :

« امتحان کنید

Dena Yar

مثال شماره ۳ : قالب ساده برای سایت های HTML

  • طراحی شده با استفاده از تگ DIV
  • با قابلیت واکنش گرا (قابل نمایش بروی دستگاهای موبایل)
  • استفاده از فونت فارسی (فونت های گوگل)

مشاهده دموی آنلاین این قالب | کلیک نمایید

مشاهده آنلاین سورس کد کامل این قالب | کلیک نمایید

دانلود کامل این قالب بهمراه تصاویر | کلیک نمایید