تگ های تیتر یا Heading در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با تگ های تیتر یا Heading در HTML با من همراه باشید.

تگ های تیتر یا Heading در HTML

Dena Yar

تگ های تیتر یا Heading در HTML

عناوین یا تیترها یا به انگلیسی Headings از مهمترین تگ ها در یک صفحه ی HTML می باشد، در واقع میشه گفت مهمترین بخش یک صفحه ی HTML یا یک صفحه ی وب همین تگ های تیتر می باشد.

حتما تا حالا دیده اید و یا شنیده اید، مثلا در یک مجله یا روزنامه میگن فلان خبر رو تیتر ۱ زدن یا مثلا فلانی تیتر ۱ روزنامه فلان می باشد، خب این یعنی همین! وقتی میگن فلان خبر تیتر ۱ روزنامه است یعنی این خبر از مهمترین و جذاب ترین و با ارزش ترین خبرهاست.

تیترها یا عناوین در HTML به همین صورت است، بطور کلی در تمامی وبسایت های موجود در اینترنت از این تگ ها استفاده می شود، تیترها در HTML از طریق تگ های H1 تا H6 مشخص می شوند، تگ H1 دارای بیشترین ارزش مکانی و در مقابل تگ H6 دارای کمترین ارزش مکانی در یک صفحه ی وب HTML می باشد.

در واقع میشه گفت متنی که در تگ H1 قرار میگیرد یعنی خیلی مهم و دارای بیشترین ارزش می باشد و همینطور که به این عدد (H2,H3,H4,H5,H6) اضافه شود از ارزش آن متن در یک صفحه وب کاسته می شود.

مرورگرها به طور خودکار قبل و بعد از تگ های تیتر (H1-H6) یک فضای خالی را ایجاد میکنند.

بطور کلی در HTML ما ۶ نوع تیتر یا عنوان یا Heading میتونیم داشته باشیم که در دستورات زیر میتوانید آنها را مشاهده نمایید:

« امتحان کنید

اگر بروی دکمه ی (امتحان کنید) کلیک نمایید همانطور که در خروجی این دستورات مشاهده مینمایید متن DenaYar که در بین تگ H1 قرار گرفته است از بقیه تگ ها درشت تر می باشد، دلیلش این است که این متن در تگی قرار گرفته است که بیشترین ارزش مکانی را در یک صفحه ی HTML دارد.

Dena Yar

تگ های تیتر یا Heading در HTML مهم هستند

وجود تگ های تیتر یا عناوین در یک صفحه ی وب خیلی خیلی مهم هستند، در واقع تمامی موتورهای جستجوگر از طریق همین تگ های تیتر هستند که به محتوا یا بطور کلی به یک وبسایت دسترسی پیدا میکنند.

معمولا و [باید] عنوان یک نوشته یا مطلب در تمامی وبسایت های موجود در اینترنت از طریق تگ H1 ایجاد شده باشد، چرا؟ چون همونطور که گفتم تگ H1 یعنی بیشترین ارزش محتوایی یک متن در یک صفحه.

پس وقتی عنوان یک مطلب درون تگ H1 نوشته می شود این یعنی اینکه ای موتور جستجوگر و ای گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر بدانید که این مطلب با این عنوان برای من اولویت اول و بطور کل بیشترین ارزش رو در صفحه ی وبسایتم داره پس شما باید تمام توجهتون به این عنوان باشه.

و همینطور به ترتیب هرچقدر عدد این تگ افزایش داده بشه (H2,H3,H4,H5,H6) یعنی اینکه از ارزش و اولویت اون متن درون یک صفحه کاسته می شود، که موتورهای جستجوگر نیز به ترتیب بعد از تگ H1 به تگ H2 توجه میکنند و سپس به تگ H3 و تا تگ H6 .

هیچوقت سعی نکنید با بزرگ کردن اندازه یک متن و یا برجسته (Bold) کردن آن، آنرا جای تگ های تیتر جا بزنید.

Dena Yar

چگونه باید از تگ های H1 تا H6 در یک صفحه ی وب استفاده کنم؟

همونطور که گفتم ما باید عنوان نوشته هامون رو درون تگ H1 قرار بدهیم که این خودش یعنی متنی که درون تگ H1 قرار گرفته است اولویت اول و بیشترین ارزش محتوایی رو در یک صفحه ی وب دارد.

بعد از تگ H1 ما باید از تگ H2 استفاده کنیم، که یعنی ای موتور جستجوگر بدان که بعد از عنوان H1 ، عنوان H2 برای من دارای ارزش محتوایی است پس بهش توجه کن.

و به همین ترتیب ما میتونیم از دیگر تگ های تیتر استفاده کنیم، یعنی بعد از تگ H2 از تگ H3 و H4 و H5 و H6 استفاده نماییم ، فقط نکته ای که هست اینه هرچقدر عدد H بیشتر بشه ارزش محتوایی اون عنوان درون یک صفحه کمتر و کمتر میشه.

Dena Yar

آیا محدودیتی در استفاده از تگ های تیتر وجود دارد؟

بله محدودیت وجود دارد ولی فقط برای تگ H1 ، شما همیشه باید فقط از یک تگ H1 درون یک صفحه استفاده کنید، یعنی شما اگر از دو تا تگ H1 درون یک صفحه استفاده کردید اینکار از نظر گوگل اصلا خوشایند نیست و ممکنه برای شما و سایتتون گرون تموم بشه.

ولی محدودیتی برای استفاده از تگ های H2 تا H6 وجود ندارد، یعنی شما میتونید بفرض مثال در یک صفحه از ۴ تگ H2 و ۳ تگ H3 و ۴ تگ H4 و یا اصلا از تگ های H5 و H6 استفاده نکنید.

ولی این نکته رو باید توجه داشته باشید که زیاده روی از تگ های تیتر H2 تا H6 در یک صفحه به هیچ وجه خوب نیست و نباید زیاده روی کنید. بفرض مثال کل متن شما در یک صفحه ۲۰۰ کلمه هست بعد اومدید و از ۵ تگ H2 استفاده کرده اید که این تعداد نسبت به تعداد کلمات متن شما زیاده روی محسوب می شود.

پس همیشه سعی کنید به نسبت متن موجود خود ، از تگ های تیتر استفاده نمایید تا اینکار از نظر سئو و بطور کلی از نظر موتورهای جستجوگر همچون گوگل مورد پسند باشه.

برای اینکه ثابت کنیم عناوین مطالب در تمامی وبسایت های موجود در اینترنت از تگ H1 ایجاد شده است در ادامه میخوام بهتون یاد بدم که چجوری متوجه شوید که یک نویسنده از چه تگ هایی استفاده کرده است.

خیلی راحت، وارد اون صفحه ای که میخواهید ببینید از چه تگی استفاده شده است شوید، سپس بروی عنوان مطلب کلیک راست نمایید سپس همانند تصویر زیر بروی گزینه Inspect Element کلیک نمایید.

تگ های تیتر یا Heading در HTML

حالا به راحتی میتونید مشاهده نمایید که اون عنوان مورد نظر شما درون چه تگی است. در تصویر زیر هم عنوان همین مطلبی که شما در حال مطالعه آن هستید را مشاهده مینمایید که در بین تگ H1 قرار گرفته است.

تگ های تیتر یا Heading در HTML

Dena Yar

سفارشی سازی تیترها یا Headings در HTML

همونطور که در مثال قبلی مشاهده کردید متنی که در بین تگ H1 قرار میگیرد بطور خودکار درشت و اندازه بزرگی دارد، خب این تنظیماتی است که مرورگرها برای این تگ ها در HTML از قبل تعریف کرده است ولی ما میتونیم به دلخواه اندازه،رنگ و.. را برای هر یک از این تگ ها تغییر دهیم.

در بخش آموزش کار با صفات میتوانید نحوه کار با صفت Style را مشاهده نمایید.

خب چجوری میشه اینکارو کرد؟! ما با استفاده از CSS به راحتی میتونیم برای هر یک از تگ های تیتر در HTML اندازه یا رنگ یا دیگر ویژگی هارو تنظیم نماییم، لطفا در ادامه به مثالی که میزنم توجه نمایید.

« امتحان کنید

حال اگر بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید و خروجی را مشاهده نمایید، میبینید که بنده برای مثال اومدم اندازه و رنگ تیترهای H1,H2,H3 رو به دلخواه با استفاده از دستورات CSS تنظیم کردم.

خب ممکن است ویژگی های font-size یا color براتون عجیب و غریب باشد، خب حق دارید چون این دستورات متعلق به زبان CSS می باشند و لذا شما باید آموزش های CSS دنا یار را حتما دنبال نمایید.