کار با تصاویر اسپریت یا Image Sprite در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با تصاویر اسپریت یا Image Sprite در CSS با من همراه باشید.

کار با تصاویر اسپریت یا Image Sprite در CSS

Dena Yar

تصاویر اسپریت در CSS

تصاویر اسپریت یا به انگلیسی Image Sprites به تصاویری گفته می شوند که مجموعه یا کالکشنی از چند تصویر در یک تصویر می باشند که  ما میتوانیم از آنها در وبسایت مان استفاده نماییم.

یعنی اینجوری بگم، اگر ما بفرض مثال ۵ تصویر داشته باشیم که همه ی این ۵ تصویر درون یک فایل تصویر قرار داشته باشند، به این فایل تصویر عملا میگیم Image Sprite یا مجموعه ای از چندین تصویر در یک تصویر.

شاید براتون سواله که چرا ما باید از تصاویر اسپریت استفاده کنیم یا آیا واجب هست ما از این تصاویر استفاده کنیم؟ فواید استفاده از تصاویر اسپریت در وبسایت مان چیست؟

پاسخ : اول اینکه امروزه با وجود آیکون ها یا آیکون هایی همچون Font Awesome و راحتی کار با اونا دیگه خیلی کمتر ما از تصاویر اسپریت استفاده میکنیم ولی خب باز ممکنه از این تصاویر در طراحی وبسایت ها استفاده بشه.

بفرض مثال من ۲۰ تصویر در اندازه کوچک میخوام در وبسایتم استفاده کنم ، حال اگر بخواهیم این ۲۰ تصویر رو عملا در وبسایتمون آپلود کنیم خب مطمعنا هم سرعت بارگزاری وبسایت مون کم میشه و هم پهنای باند بیشتری هدر خواهد شد.

اینجاست که ما میتوانیم از تصاویر اسپریت یا Image Sprite استفاده کنیم که با اینکار هم سرعت بارگزاری تصاویر در وبسایت ما خیلی خیلی بیشتر خواهد بود و هم پهنای باند خیلی خیلی کمتری مصرف خواهد شد.

Dena Yar

تصاویر اسپریت یا Image Sprite در CSS

در ادامه لطفا با من همراه باشید تا نحوه استفاده از تصاویر اسپریت رو در صفحات HTML و بطور کلی در یک صفحه ی وب به شما دوستان عزیز و محترم آموزش بدهم.

خب اول از هرچیزی ما به یک تصویر اسپریت نیاز داریم، یعنی اینکه چند تصویر درون یک فایل تصویر قرار داشته باشد، که بنده برای مثال میخوام در ادامه از تصویر زیر استفاده کنم.

کار با تصاویر اسپریت یا Image Sprite در CSS

همانطور که مشاهده مینمایید در تصویر بالا عملا یک تصویر هست ولی درون آن ۳ تصویر وجود دارد، حال من میخوام با استفاده از CSS بیام و تک تک تصاویر موجود در تصویر بالا رو به نمایش دربیاورم.

مرحله اول در مرحله اول من میام فایل اصلی تصویرم یعنی همون تصویر اسپریت یا برای مثال ما همین تصویر بالا که ۳ تصویر درون خودش دارد رو فراخوانی میکنیم.

مرحله دوم در مرحله ی دوم ما با استفاده از ویژگی background-position موقعیت یا محل تصویر مورد نظرمون رو برای نمایش داده شدن مشخص میکنیم.

مثال برای نمایش تصویر اول از سمت چپ :

« امتحان کنید

نکات مثال بالا

نکته اول : چون در تگ img مقدار صفت src نمی تونه خالی باشه پس یک تصویر کوچک (noimage.png) با زمینه شفاف درون آن قرار میگیرد.

نکته دوم : در قسمت دستورات سی اس اس ما با استفاده از دو ویژگی width و height باید اندازه عرض و ارتفاع اون تصویری که میخواهیم از تصویر اصلی (اسپریت) بکشیم بیرون و اون رو نمایش بدیم وارد نماییم.

نکته سوم : در قسمت دستورات سی اس اس با استفاده از ویژگی background-image تصویر اصلی مون یا همون اسپریت رو فراخوانی میکنیم.

نکته چهارم : با استفاده از ویژگی background-position میایم و موقعیت تصویر مورد نظرمون رو مشخص میکنیم، موقعیت از سمت چپ و راست و موقعیت از سمت بالا و پایین که میتونیم با استفاده از اعداد و واحد پیکسل آن را مشخص کنیم.

نکته پنجم : در مثال بالا همانطور که مشاهده مینمایید موقعیت تصویر مقدار ۰ و ۰ می باشد، عدد اول موقعیت را از سمت چپ و راست تنظیم میکند و عدد دوم موقعیت را از بالا و پایین.

Dena Yar

مثال برای نمایش تصویر دوم از سمت چپ :

« امتحان کنید

مثال برای نمایش تصویر سوم از سمت چپ :

« امتحان کنید

مثال برای نمایش هر ۳ تصویر :

« امتحان کنید

مثال : نمایش تصاویر درون تگ DIV (بدون استفاده از تگ IMG)

« امتحان کنید