آموزش نحوه انتخاب گروهی عناصر در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش نحوه انتخاب گروهی عناصر در CSS با من همراه باشید.

آموزش نحوه انتخاب گروهی عناصر در CSS

Dena Yar

انتخاب گروهی عناصر در CSS

در بخش قبلی از آموزش قدم به قدم زبان CSS ما نحوه استفاده از چندین کلاس را در عناصر یا تگ های HTML یاد گرفتیم، حال در این بخش میخواهیم یاد بگیریم که چگونه میتوان عناصر را در CSS بصورت گروهی انتخاب و براشون استایل تعریف نماییم.

در بخش های قبلی همانطورم که مشاهده نمودید وقتی ما بفرض مثال میخواهیم برای تگ پاراگراف یا P استایل تعریف نماییم میایم و بصورت زیر عمل میکنیم :

این یعنی اینکه رنگ متن تمامی پاراگراف های موجود در صفحه آبی شود و تراز متن یا همون مکان قرار گیریش نیز در وسط صفحه باشد.

Dena Yar

نحوه انتخاب گروهی عناصر در CSS

حال فرض میکنیم من میخوام برای تگ های تیتر یا همون تگ های عنوان ( h1-h6 ) تعریف کنم که رنگ متن شون مثلا قرمز باشه، خب بنظره شما باید چکار کرد؟!

آیا باید بیایم و برای هر یک از تگ های تیتر استایل تعریف کنیم که رنگ متن شون قرمز باشد ؟ یعنی آیا بصورت زیر باید عمل کرد ؟

« امتحان کنید

اگر جواب شما بله است، من میگم خیر! الان شما اگر بروی دکمه امتحان کنید کلیک نمایید میبینید که دستورات بالا کاملا درست می باشند و هیچگونه مشکلی ندارند ولی آیا بنظره شما استفاده از این روش بهنیه می باشد؟!

خب بهینه نیست که ما بیایم و ۶ خط کد بنویسیم، بلکه در مقابل میتوانیم با استفاده از انتخاب گروهی عناصر یا تگ ها به راحتی یک یا چند ویژگی را بروی چندین عنصر یا تگ در HTML تعریف کرد.

برای اینکه بتونیم عناصر رو بصورت گروهی در CSS انتخاب کنیم باید در بین نام های عناصر از علامت ( , )استفاده کرد.

تنها در صورتی عناصر را بصورت گروهی انتخاب میکنیم که بخواهیم ویژگی های مشترکی را بروی آنها بصورت یکسان اعمال نماییم.


« امتحان کنید

اگر خروجی دستورات بالا را مشاهده نمایید میبینید که بنده اومدم و برای مثال گفتم که تگ های h1,h2,h3 رنگ متن شون آبی و وسط صفحه قرار بگیرند و برای تگ های h4,h5,h6 گفتم رنگ متن شون قرمز و وسط صفحه قرار بگیرند.

Dena Yar

مثال های بیشتر از نحوه انتخاب گروهی عناصر در CSS

مثال شماره ۱ :

« امتحان کنید