آموزش کار با انتخابگرها یا Selectors در CSS

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با انتخابگرها یا Selectors در CSS با من همراه باشید.

آموزش کار با انتخابگرها یا Selectors در CSS

Dena Yar

انتخابگرها یا Selectors در CSS

انتخابگرها یا سِلِکتورها یا به انگلیسی Selectors روش هایی است برای انتخاب یک عنصر یا تگ در HTML برای اینکه بتوانیم به عناصر مورد نظرمون با استفاده از دستورات CSS استایل بدهیم.

پس بطور کلی انتخابگرها یعنی اینکه ما یک تگ رو انتخاب کنیم و با استفاده از دستورات CSS برای اون تگ استایل تعریف نماییم، به همین راحتی !

انتخابگرها در CSS روش های مختلفی دارد، یعنی ما با بیش از ۴۰ روش میتونیم عناصر رو در HTML انتخاب و در CSS براشون استایل تعریف نماییم.

در این بخش فقط با چند انتخابگر پایه و پرکاربرد آشنا خواهید شد، ان شاالله در بخش های بعدی موارد بیشتری را آموزش خواهم داد.

ولی ما بطور کلی ۳ انتخابگر مادر یا پایه داریم و بقیه انتخابگرها از این سه انتخابگر گرفته شده اند :

  • انتخابگر عنصر
  • انتخابگر آی دی یا ID
  • انتخابگر کلاس یا Class

Dena Yar

انتخابگر عنصر یا Element Selector

اولین انتخابگری که میخواهیم باهاش آشنا شویم انتخابگر عنصر یا همون تگ می باشد، یعنی اینکه ما بیایم به راحتی نام عنصر یا تگ رو در CSS وارد و سپس براش به دلخواه با استفاده از دستورات CSS استایل تعریف نماییم.

پس بطور کلی انتخابگر عنصر یا Element Selector یعنی انتخاب نام تگی که میخواهیم براش استایل تعریف نماییم. یعنی فقط کافیه نام تگ مورد نظرتون رو در CSS وارد و سپس براش استایل تعریف نمایید.

شکل کلی برای انتخابگر عنصر بصورت زیر می باشد:

این یعنی انتخاب تمام تگ های پاراگراف در یک صفحه وب ، سپس با استفاده از دستورات CSS بفرض مثال بنده گفتم رنگ متن آبی باشد، پس بطور کلی دستور بالا یعنی رنگ متن تمامی تگ های پاراگراف موجود در صفحه آبی شود.

مثال :

« امتحان کنید

Dena Yar

انتخابگر ID یا آی دی یا ID Selector

در مجموعه ی آموزشی زبان HTML ما یاد گرفتیم که چگونه یک ID در تگ های HTML ایجاد نماییم، حال روش دومی که ما میتوانیم برای عناصرمون در یک صفحه ی وب استایل تعریف نماییم از طریق همین آی دی یا ID هاست.

برای مشاهده آموزش نحوه ایجاد ID در تگ های HTML لطفا اینجا کلیک نمایید.

برای فراخوانی یک ID در CSS ما باید اول علامت # را گذاشته سپس نام یا همون ID که در تگ های HTML تعریف کردیم رو وارد نماییم و در نهایت دستورات CSS مورد نظرمون رو نیز وارد نماییم.

نام یک ID نباید با عدد شروع شده باشد.

مثال :

« امتحان کنید

اگر بروی دکمه امتحان کنید کلیک و خروجی را مشاهده نمایید، میبینید که بنده برای مثال اومدم و در تگ DIV یک آی دی تعریف کردم بنام denayar سپس در CSS به راحتی برای این ID استایل تعریف کرده ام.

نه فقط در تگ DIV بلکه در تمامی تگ های HTML میتوان یک ID تعریف کرد.

Dena Yar

انتخابگر کلاس یا Class Selector

انتخابگر کلاس سومین انتخابگر از انتخابگرهای پایه و اصلی در CSS می باشد، همونطورم که از اسمش مشخصه ما با استفاده از نام کلاس میتوانیم به راحتی برای عناصرمون در یک صفحه ی وب استایل تعریف نماییم.

برای مشاهده آموزش نحوه ایجاد Class در تگ های HTML لطفا اینجا کلیک نمایید.

برای فراخوانی یک Class در CSS ما باید اول علامت ( . ) (نقطه) را گذاشته سپس نام Class که در تگ های HTML تعریف کردیم رو وارد نماییم و در نهایت دستورات CSS مورد نظرمون رو وارد نماییم.

مثال :

« امتحان کنید

اگر بروی دکمه امتحان کنید کلیک و خروجی را مشاهده نمایید، میبینید که بنده برای مثال اومدم و در تگ DIV یک کلاس تعریف کردم بنام denayar سپس در CSS به راحتی برای این Class استایل تعریف کرده ام.

Dena Yar

مثال های بیشتر از انتخابگرها یا Selectors در CSS

مثال شماره ۱ :

« امتحان کنید

مثال شماره ۲ :

« امتحان کنید