کار با آی فریم ها یا Iframes در HTML

سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان محترم سایت آموزشی دنا یار ، امیدوارم که حال همگیتون خوب باشه. لطفا در ادامه با آموزش کار با آی فریم ها یا Iframes در HTML با من همراه باشید.

کار با آی فریم ها یا Iframes در HTML

Dena Yar

آی فریم ها یا Iframes در HTML

آی فریم یا Iframe به یک پنجره یا قاب که بتوان در آن محتویاتی همچون تصویر،ویدئو و.. را به نمایش گذاشت گفته می شود. آی فریم ها در نوبه ی خودشون میتونن استفاده های زیادی داشته باشند.

یک نمونه از استفاده آی فریم همین ویدئوهای سایت آپارات است که از طریق همین آی فریم است که ما میتوانیم ویدئوها را در وبسایت مان و یا هرمکانی در وب قرار دهیم و مشاهده نماییم.

برای ایجاد یا استفاده از آی فریم ها یا Iframes در HTML ما باید از تگ <iframe> استفاده نماییم، شکل کلی برای استفاده از این تگ در HTML بصورت زیر می باشد.

که میتوانیم با وارد کردن آدرس فایل مورد نظرمان در قسمت src آن را در یک قاب یا آی فریم به نمایش دربیاوریم.

بعضی از وبسایت هارو ما نمیتونیم در آی فریم قرار بدیم، یا بهتره اینجوری بگیم این امکان از طرف این وبسایت ها قفل شده، سایت هایی همانند گوگل ، یاهو و..

قرار دادن یک وبسایت در آی فریم بدون اطلاع صاحب سایت، از نظر اخلاقی کار درستی نیست و برابر است با دزدی کامل اون سایت با تمام مطالبش، لذا لطفا از قرار دادن سایت های دیگران در آی فریم بدون اطلاع و اجازه کتبی خودداری نمایید.

حال برای اینکه بطور کامل با این تگ آشنا شوید لطفا به دستورات زیر توجه و همچنین برای مشاهده آنلاین دستورات بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید.

« امتحان کنید

حال اگر بروی دکمه (امتحان کنید) کلیک نمایید میتوانید مشاهده نمایید که به راحتی و با استفاده از تگ <iframe> ما تونستیم وبسایت دنا یار را در قالب یک آی فریم به نمایش دربیاوریم.

Dena Yar

نحوه تنظیم عرض و ارتفاع آی فریم

ما با استفاده از صفات width و height به ترتیب میتونیم اندازه طول و عرض یک آی فریم را مشخص نماییم که البته ما با استفاده از صفت Style یا بطور کلی با استفاده از CSS نیز میتوانیم این اندازه را تنظیم نماییم.

عددی که به عنوان مقدار برای هر یک از صفات width و height مشخص می شود بصورت پیش فرض با واحد پیکسل یا px تنظیم می شود.

لطفا به مثال زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

Dena Yar

نحوه حذف حاشیه (بوردِر) دور آی فریم

اگر در مثال های قبلی به آی فریم توجه کرده باشید، بصورت پیش فرض یک حاشیه یا بوردِر یا یک خط به دور لبه ی آی فریم قرار گرفته است، در صورتی که بخواهیم این حاشیه را حذف کنیم باید از ویژگی Border موجود در دستورات CSS استفاده نماییم.

« امتحان کنید

Dena Yar

باز شدن لینک های یک صفحه در آی فریم

فرض کنید یک یا چند لینک در صفحه داریم و میخواهیم وقتی کاربر بروی لینک ها کلیک کرد مقصد لینک ها درون آی فریم باز شود، برای اینکار ما باید ۲ کار زیر را انجام دهیم:

  • تنظیم یک نام برای آی فریم توسط صفت name
  • قرار دادن نام آی فریم در صفت Target لینک ها

برای مثال لطفا به دستورات زیر توجه نمایید.

« امتحان کنید

همانطور که خروجی را مشاهده مینمایید ما با استفاده از صفت name یک نام برای آی فریم مشخص کردیم سپس در صفت target موجود در تگ لینک نامی را که برای آی فریم تنظیم کرده بودیم را قرار دادیم، حال با کلیک بروی لینک (DenaYar) مقصد لینک درون آی فریم باز خواهد شد.

Dena Yar

مثال های بیشتر از تگ آی فریم یا Iframe

مثال شماره ۱:

« امتحان کنید